[http://strona.piaski-wlkp.pl/]
Gmina Piaski - Oficjalny serwis internetowy

EKO FESTYN w Gminie Piaski


Dodano dnia 2009-05-04 11:53:55

1 maja na Świętej Górze - Gmina Piaski - odbył się EKO ? FESTYN pod hasłem ?Człowiekowi wodę dano...? zorganizowany przez Kongregację Oratorium Świętego Filipa Neri, Nadleśnictwo Piaski, Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera oraz Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach.

Po Mszy świętej w intencji urodzajów z oprawą muzyczną Zespołu Sygnalistów DARZ BÓR oraz Chóru Palestrina odbyła się parada powozów konnych. Wielu najmłodszych uczestników festynu skorzystało z możliwości przejazdu bryczką. Kilkaset osób, które na stałe było obecne na placu za bazyliką miało możliwość zapoznać się z darami lasu przygotowanymi przez Nadleśnictwo w Piaskach, poznać bliżej florę i faunę naszych lasów, wziąć udział w konkursach sprawnościowych przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Piaskach, czy konkursach ekologicznych prowadzonych przez dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Piaskach. Podczas akcji rozdawano drzewka, torby ekologiczne, zebrano kilkaset zużytych baterii oraz kilka kilogramów przeterminowanych lekarstw, uczniowie rozdawali również upominki przygotowane z surowców wtórnych oraz ulotki poświęcone ekologii. Dużą popularnością wśród dzieci cieszył się występ Ewy Kowalskiej zatytułowany „Bajkowe podróże małe i duże...”. Nie brakowało chętnych do śpiewania piosenek, odbywały się również liczne konkursy. Z dużym zainteresowaniem wysłuchano góralskiej gawędy i muzyki m. in. na listkach w wykonaniu Jacentego Ignatowicza – finalisty programu MAM TALENT . W trakcie festynu powstała figura św. Józefa – patrona tego dnia, odbywały się pokazy filmów, rozdawano grochówkę, przygotowane były również stoiska gastronomiczne. W części koncertowej wystąpiła Świętogórska Orkiestra Dęta, Orkiestra Gitarowo – Mandolinowa AVISTA, Drumholic, Ocenzurowano, Ex Gaudio Cordis, Festivita . Festyn prowadził dziennikarz Radia Elka – Jarek Adamek.
Jednak największa popularnością cieszyło się widowisko muzyczne „Wodny Świat” i koncert na kieliszkach. Ponad 400 osób przybyłych na koncert mogło wysłuchać brzmienia harfy wodnej w wykonaniu Anny i Arkadiusza Szafrańców. Zebrana publiczność prawie dwie godziny słuchała takich utworów jak; „Preludium deszczowe” Fryderyka Chopina, Fragmenty baletu „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Odbyło się również prawykonanie utworu Cezarego Chmiela „Opowieść o wodzie” oraz „Modlitwy o deszcz” (muz. J. Zeidler) i „Burzy” (muz. A. Skrzypczak, sł. A. Mickiewicz). Zebrani widzowie mieli okazję poczuć się jak artyści grając podczas koncertu na kurkach wodnych. Po zakończeniu „Opowieści o wodzie” jeszcze długo oklaskiwano wykonawców tego niecodziennego koncertu - Glass Duo, Kwartet Smyczkowy Capitol, Ex Gaudio Cordis, którzy odwdzięczyli się zebranym bisem. Już po raz kolejny festyn na Świętej Górze okazał się doskonałą formą spędzenia wolnego czasu nie tylko dla mieszkańców Gminy Piaski, ale także całego powiatu gostyńskiego. Jednym ze sponsorów festynu, podobnie jak w poprzednim roku był Urząd Gminy Piaski.