[http://strona.piaski-wlkp.pl/]
Gmina Piaski - Oficjalny serwis internetowy

O Bojanowskim w Częstochowie


Dodano dnia 2014-06-17 10:15:36

Na zaproszenie Zgromadzenia Sióstr Służebniczek delegacja gminy Piaski wzięła udział w uroczystościach związanych z jubileuszem rocznicy urodzin i beatyfikacji błogosławionego Edmunda Bojanowskiego.
Msza św. dziękczynna za dar osoby bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji 200. rocznicy urodzin i 15. rocznicy beatyfikacji, z prośbą o dar kanonizacji odbyła się na Jasnej Górze w niedzielę, 15 czerwca. Uczestniczyło w niej ok. 3 tys. osób.



Na Jasną Górę licznie przybyły siostry z Federacji Służebniczek w Polsce z wszystkich czterech zgromadzeń: służebniczki dębickie, starowiejskie, śląskie i wielkopolskie, z przełożonymi generalnymi, prowincjalnymi i zarządami, by z wielką wdzięcznością uczcić założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej – bł. Edmunda Bojanowskiego.



W modlitwie uczestniczyli także przedstawiciele Rodziny Edmundowej oraz uczniowie i nauczyciele ze szkół im. bł. E. Bojanowskiego. Obecna była także pani Maria Preisner z rodziną, która została uzdrowiona przez przyczynę Edmunda Bojanowskiego, a był to cud decydujący w procesie jego beatyfikacji. W tym miejscu warto przypomnieć, że beatyfikacja Edmunda Bojanowskiego miała miejsce 13 czerwca 1999 r., podczas Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w Warszawie, w czasie jego pielgrzymki do Polski.



Eucharystii odprawionej o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim przewodniczył kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Mszę św. koncelebrowali m.in.: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, abp arch. gnieźnieńskiej; bp Edward Białogłowski, bp pomoc. diec. rzeszowskiej; bp Jan Wieczorek, bp senior diec. gliwickiej; bp Kazimierz Gurda, bp diec. siedleckiej, i wielu przybyłych księży.



Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Łukasz Buzun, przeor sanktuarium.



„Każda Eucharystia jest dla nas czasem dziękczynienia, dziękujemy Bogu, który dla każdego z nas jest dobrym i miłosiernym Ojcem, przez Chrystusa w Duchu Świętym. Dzisiaj w sposób szczególny chcemy to dziękczynienie w tej wspólnocie eucharystycznej, pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłko zanosić. A obejmuje ono już 200 lat od urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego, który stał się dobrym narzędziem w ręku Boga. I przez Jego posługę, Jego zaangażowanie, zaufanie, oddanie się Panu Bogu, Bóg zrealizował swój zamysł, czyli powołał do życia, zgromadzenie Służebniczek, tutaj wokół ołtarza zgromadzonych, a więc Służebniczek wielkopolskich, śląskich, dębickich, starowiejskich, które chciałbym serdecznie przywitać, wraz z siostrami, które sprawują funkcje sióstr generalnych, z całym zarządem generalnym – mówił w powitaniu o. Łukasz Buzun – Dziękujemy za Jego osobę, za Jego dzieło, za dar jego życia, prosimy także o kanonizację w 15-roczicę jego beatyfikacji, taka myśl tutaj towarzyszy nam u szczytu jasnogórskiego”.



„Dzisiaj tak bardzo potrzeba światu wiarygodnych świadków Boga, potrzeba ludzi odważnych, którzy potrafią iść pod prąd dominującej cywilizacji bez Boga, ludzi, którzy w swoim życiu zdecydowanie powiedzieli Bogu ‘tak’, postawili na Boga i tego nie ukrywają, tego się nie wstydzą – mówił w homilii kard. Stanisław Ryłko – Takimi autentycznymi świadkami Boga są święci i błogosławieni. Są to ludzie, dla których Bóg jest po prostu wszystkim (…)”



„I takim świadkiem Boga był bł. Edmund Bojanowski, dlatego właśnie dzisiaj, w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej pochylamy się nad jego postacią ze szczególną uwagą i czcią, chcąc się nauczyć od niego sztuki budowania naszego własnego życia na skale, na skale, jaką jest Bóg. Tak, bł. Edmund uczynił Boga niewzruszonym fundamentem swojego życia. Mawiał często: ‘ja nic nie znaczę, Bóg kieruje wszystkim’. Dał się Bogu prowadzić w pełnym zawierzeniu Jego woli, choć nie było to łatwe. Pan zaskakiwał go i jakże często zmuszał do zmiany życiowych planów. Całe jego życie, od wczesnych lat dziecięcych, jak pamiętamy, naznaczone było krzyżem cierpienia, choroby” – przypomniał kaznodzieja.



„Dał się Bogu prowadzić, gdy jako człowiek świecki w czasach niezwykle trudnych dla Polski i dla Kościoła, pamiętamy, był to czas rozbiorów, zakładał nową rodzinę zakonną – Służebniczki Najświętszej Maryi Panny. Fenomen niezwykły, człowiek świecki założycielem i pierwszym przełożonym żeńskiego zgromadzenia zakonnego. Gdy z pomocą Kościoła rozpoznał, że taka jest wola Boża, oddał się tej misji bez reszty” – zaznaczył kard. Ryłko.



„Szukając woli Bożej bardzo dbał o postawę prostoty, gdyż według niego prostota to prawdziwa wolność ducha – podkreślił kardynał – Dlatego w swoim testamencie, jaki siostrom zostawił, tak bardzo nalegał: przede wszystkim prostotę zalecam, dopóki ta w zgromadzeniu trwać będzie, dopóty będzie w nim błogosławieństwo Boże. Gdybym tu miał zgromadzone wszystkie siostry, mówił, to bym powtórzył im, co św. Jan umierając uczniom swoim powiedział: siostry moje, kochajcie się, a resztę Duch Święty was nauczy’”.



Podziękowanie złożyła s. Beata Chwistek, matka generalna służebniczek starowiejskich i przewodnicząca Federacji Sióstr Służebniczek.



Przed Mszą św. odbył się koncert z fragmentami „Oratorium” o bł. Edmundzie Bojanowskim, w wykonaniu chóru Federacji Zgromadzeń Sióstr Służebniczek NMP, z towarzyszeniem orkiestry kameralnej pod batutą Pawła Adamka. Chór i orkiestra przygotowały również oprawę uroczystej Eucharystii.



/Za: www.jasnagora.com/