[http://strona.piaski-wlkp.pl/]
SYMPOZJUM Duchowość – wychowanie – wieś w myśli i praktyce bł. Edmunda Bojanowskiego
Na zakończenie ogłoszonego przez Episkopat Polski Roku bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie zorganizowano „Dni Edmundowe”. Ich ostatnim akcentem było sympozjum naukowe poświęcone duchowości, wychowaniu i wsi w myśli i praktyce bł. Edmunda.
Mszę św. dla uczestników sprawował kard. Kazimierz Nycz. Metropolita z uznaniem mówił o stołecznej parafii bł. Edmunda Bojanowskiego, gdzie powstaje Centrum Dzieł Społecznych pod patronatem tego błogosławionego.
Mówiąc o postaci bł. Edmunda Bojanowskiego metropolita warszawski podkreślił, że żył on w bardzo trudnych czasach zaborów, a mimo to nie skupiał się na pojawiających się kłopotach, ale zabrał się do solidnej, pozytywnej pracy, tworząc wielkie dzieła. W opinii kardynała Edmund Bojanowski może być przykładem dla nas narzekających na otaczającą nas rzeczywistość, co prowadzi często do bierności. Natomiast Edmund Bojanowski działał. Dzięki pokonywaniu trudności stworzył wielkie dzieła, jak zgromadzenie Służebniczek Najświętszej Maryi Panny, wiedział bowiem, że w pojedynkę niczego nie dokona. Kard. Nycz podkreślił także wielką wrażliwość błogosławionego, który zauważył olbrzymią różnicę w sytuacji edukacyjnej dzieci w mieście i na wsi i robił wszystko, by tę różnicę zniwelować.
Metropolita z uznaniem mówił o stołecznej parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego, gdzie powstaje Centrum Dzieł Społecznych pod patronatem tego błogosławionego. Kardynał zauważył, że we wspólnocie tej podejmowanych jest wiele nowoczesnych inicjatyw. W duchu charyzmatu bł. Edmunda działa na przykład przedszkole i szkoła dla dzieci autystycznych „Krok po kroku”. W parafii tej widać uwrażliwienie na wychowanie w rodzinie, na co bardzo głęboki wpływ ma właśnie charyzmat bł. Edmunda Bojanowskiego.
Kolejna część sympozjum poświęcona wychowaniu odbywała się na terenie Szkoły Wyższej Przymierza Rodzin. Tu skupiono się na systemie pedagogicznym Edmunda Bojanowskiego. Ostatnia część poświęcona wsi, a konkretnie znaczeniu Edmunda Bojanowskiego w kulturze wsi odbyła się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W sympozjum wziął udział Andrzej Konieczny, który wygłosił referat "Współczesna działalność społeczna na wsi na przykładzie gminy Piaski" podczas którego opowiadał o inicjatywach społecznych podejmowanych na terenie naszej gminy w związku z jubileuszem.
info na podstawie www.ekai.pl, Zdjęcia: Waldemar Kompała