[http://strona.piaski-wlkp.pl/]
Gmina Piaski - Oficjalny serwis internetowy

"e-Szkoła w Piaskach"


Dodano dnia 2015-10-20 07:43:18

Podsumowanie projektu „eSzkoła Wielkopolska Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”
W roku szkolnym 2013/14 i 2014/15 Szkoła Podstawowa w Piaskach uczestniczyła w projekcie „eSzkoła Wielkopolska Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”, który realizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Ogólnopolską Fundację Edukacji Komputerowej.
W ramach projektu ponad 9000 uczniów z 226 wielkopolskich szkół podstawowych stworzyło zbiór multimedialnych wpisów, poświęconych wybitnym postaciom wywodzącym się z każdej gminy naszego województwa.
Szkołę Podstawową w Piaskach reprezentowało 44 uczniów z kl. IV-VI. Wszystkie działania zaangażowanych w projekcie uczniów realizowane były na platformie cyfrowej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Podczas zajęć pozalekcyjnych zespoły uczniowskie pracowały nad projektami edukacyjnymi, których celem było odnalezienie najciekawszych i najwybitniejszych mieszkańców gminy – zarówno tych żyjących, jak i już nieżyjących, spopularyzowanie ich dokonań oraz stworzenie na ich temat autorskiego wpisu multimedialnego. Opracowane przez uczniów materiały miały zostać opublikowane w „Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan”.
Od samego początku realizacji projektu uczniowie brali udział w cotygodniowych zajęciach. Uczestnicy projektu przeprowadzali wywiady w swoim najbliższym otoczeniu, zastanawiali się, kto zasługuje na miano wybitnego, wyjątkowego lub zasłużonego mieszkańca naszej gminy. Na kolejnych spotkaniach grupy projektowe prezentowały swoje dokonania. Przedstawiały biografie wielu osób (związanych nie tylko z Piaskami), o których chciałyby dowiedzieć się jeszcze więcej. Ostatecznie w biogramach zostali przedstawieni: Jan Luttelman, Stefan Jankowiak, Wojciech Czemplik, Ignacy Urbaniak, Alicja Jerszyńska, Zenon Norman, Kasper Miaskowski, Adam Florian Konarzewski.
By zdobyć jak najwięcej informacji w sposób twórczy, ciekawy i merytoryczny, uczniowie wraz z opiekunami podjęli szereg działań i skrupulatnie zaplanowali kolejne etapy pracy. Szukali ludzi, miejsc i różnych źródeł, które pomogłyby jak najdokładniej poznać wybranych bohaterów, ich życie i działalność dla dobra miejscowości i gminy. Projekt był dla uczniów wielkim wydarzeniem. Pracując nad biogramami, zamieniali się w detektywów, historyków i dziennikarzy. Przed spotkaniami z wybranymi osobami uczniowie poznawali tajniki przeprowadzania wywiadów, by wiedzieć, o co powinno się pytać, jak redagować pytania i na co zwrócić szczególną uwagę. Ponadto przeanalizowali wiele dostępnych źródeł informacji.
Uczniowie uczestniczyli również w grze edukacyjnej, do której układali pytania i zadania. Każdy zespół projektowy musiał ułożyć 9 pytań (po 3 łatwe, średnie i trudne) oraz jedno zadanie do wykonania, związane z geografią, przyrodą, historią bądź kulturą regionu. Choć zadanie nie było łatwe, dostarczyło uczniom wiele emocji i zadowolenia z uzyskanych wyników.
Zaangażowanie w pracę nad projektem dało uczniom szansę na rozwój umiejętności współpracowania w grupie i samodzielnego podejmowania decyzji. Szukając informacji o wybranych postaciach, młodzi encyklopedyści odwiedzili miejsca z nimi związane, gościli w domach swoich bohaterów, przeprowadzali wywiady, robili zdjęcia.
Udział w tym przedsięwzięciu przyniósł też wymierne korzyści szkole, która otrzymała bezprzewodową sieć internetową oraz zyskała 2 laptopy i tablety. Jednak kluczową wartością projektu było budowanie lokalnej i regionalnej tożsamości, ukazanie dobrych wzorców i przykładów bohaterów, którzy przecież są wśród nas.
Projekt zakończył się 30 czerwca 2015 roku, ale jego uroczyste podsumowanie i zakończenie w piaskowskiej szkole odbyło się przy okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
Wtedy to uczniowie, którzy byli zaangażowani w tworzenie wpisów do encyklopedii, przedstawili program artystyczny, który mieli okazję podziwiać zaproszeni goście. W zaimprowizowanym studiu telewizyjnym, podczas programu „ Pytanie na śniadanie" opowiadali o tym, jak to się stało, że wzięli udział w projekcie, od czego rozpoczęli swoją pracę, o przeprowadzonych wywiadach, o wielu podjętych działaniach, by zdobyć jak najwięcej informacji o wybranych przez siebie osobach. Wspomnieli również o ogromnej życzliwości osób wspierających ich działania. Rozmowom tym towarzyszyły występy koleżanek i kolegów młodych encyklopedystów, którzy zaprezentowali swoje talenty z dedykacją dla wszystkich pracowników i przyjaciół szkoły.
Biogramy stworzone przez uczniów ze szkoły w Piaskach można znaleźć pod adresem:
http://www.encyklopediawielkopolan.pl/?commu_nid=Piaski&first_nid=01.01.1800&last_nid=01.01.2015