[http://strona.piaski-wlkp.pl/]
Gmina Piaski - Oficjalny serwis internetowy

XXXV Ogólnopolski Bieg im. bł. Edmunda Bojanowskiego


Dodano dnia 2018-05-29 14:14:35

Rekordowa frekwencja towarzyszyła tegorocznej – jubileuszowej edycji jednego z najstarszych biegów w Wielkopolsce. W tym roku wzięło w nim udział ponad 300 zawodników i zawodniczek z całej Polski i naszych wschodnich sąsiadów.
W tym roku wzięło w nim udział 308 zawodników i zawodniczek z całej Polski i wschodnich sąsiadów.

To już tradycja, że ostatnia sobota maja jest w Piaskach biegowym świętem. Wszystko rozpoczęło się kilka minut po godzinie 9.00, kiedy to na bieżnię wyszli wszyscy, którzy mieli ochotę krzewić zdrowy tryb życia i pobiec w Biegu dla zdrowia. Tutaj nie było kategorii, biegły dzieci, nauczyciele, samorządowcy, rodzice – wszyscy, którzy w ten gorący sobotni poranek przybyli na kompleks sportowo – rekreacyjny. Wśród ponad stu uczestników był także Wójt Gminy Piaski – Wiesław Glapka. Chwilę później bieżnię opanowały przedszkolaki, które biało – czerwonym biegiem uczciły rocznicę odzyskania niepodległości. Nie zabrakło emocji i walki – na mecie czekały na nich zasłużone gratulacje i pewnie w wielu przypadkach – pierwszy w życiu medal. Kilkuset uczestników wystartowało także w Małym Biegu Bojanowskiego – rywalizowali oni w kilkunastu kategoriach. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta z zespołów szkół z terenu Gminy Piaski imponowali wytrwałością i wolą walki. Tego dnia nie było przegranych, na wszystkich na mecie czekał pamiątkowy medal, a dla najlepszych upominki, medale, dyplomy, gratulacje z rąk gminnych włodarzy i co najważniejsze – upragnione podium, o które nie było łatwo. W Biegu bez Barier rywalizowały także osoby niepełnosprawne. Uczestnicy i uczestniczki, mimo upału, dały z siebie maksimum wysiłku, dlatego wszystkich można uznać za zwycięzców.

Punktualnie o godz. 11.00 na dziesięciokilometrową trasę wyruszyli uczestnicy biegu głównego. W tym roku pogoda była dość trudna – piekące słońce i ponad 26 stopni ciepła dawały się we znaki. Zarówno podbiegi, jak i długie proste w pełnym słońcu sprawdzały nie tylko przygotowanie zawodników, ale również silną wolę. Na szczęście punkty z wodą i kurtyna wodna, pozwalały zawodnikom schłodzić się podczas biegu.

Najszybciej trasę pokonał reprezentant Ukrainy Paweł Olijnyk, który wprawdzie wcześniej już startował w Piaskowskim biegu, ale po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu. Oprócz nagrody i pucharu za zajęcie pierwszego miejsca, otrzymał również Puchar Niepodległości ufundowany przez Wójta Gminy Piaski. Drugie miejsce zajął Dmitrij Musiiatchenko z Leszna, a na trzecim miejscu znalazł się Szymon Krawczyk z Leszna. Najszybszy z Ziemi Gostyńskiej okazał się Wojciech Wenderski z Krobi, zajmując ósmą lokatę. Wśród kobiet triumfowały Białorusinki – zwyciężyła Katsiaryna Ptaschuk, druga była Olena Kytytcia, a trzecia Swietlana Olinjuk.

Najstarszym zawodnikiem zostal Henryk Jakubiak, a najmłodszym Nadia Sroka. 

Na zakończenie odbyła się miła uroczystość – organizatorzy postanowili wyróżnić osoby, które przez te wszystkie lata współtworzyły bieg Bojanowskiego. Pamiątkowe statuetki z rąk Dyrektora Biegu – Zbigniewa Klimańskiego odebrali Wiesław Glapka, Jan Nawrot, Bolesław Kołacki, Wojciech Woziwodzki, wśród wyróżnionych znaleźli się także Jan Niedziela i Mirosław Ziemski